Marketing.
This term I have a class called Marketing day.Marketing day
is a short course where we plan to make stall and sell stuff this time we sold items at the
#Talent quest. For my stall I was with my friend Aramia,we had a goal to make the most money.
is a short course where we plan to make stall and sell stuff this time we sold items at the
#Talent quest. For my stall I was with my friend Aramia,we had a goal to make the most money.
Planning.
Unfortunately there is lots of planning when marketing and you can't just rush into it.
First steps was deciding what we wanted to sell,we choose to make Slime,Scrunchies,Toffee,Lolly bags
donuts and Toffee apples.
First steps was deciding what we wanted to sell,we choose to make Slime,Scrunchies,Toffee,Lolly bags
donuts and Toffee apples.
Buying.
Buying all the ingredients was the most painful part because you have the feeling you won't make
the money back. All together me and Aramia spent $170 on supplies we spent
$45 on clear glue(a gallon)we spent $50 on glitter,beads and shaving foam(
I Know we went a bit over the top)and $62 on ingredients for baking.
the money back. All together me and Aramia spent $170 on supplies we spent
$45 on clear glue(a gallon)we spent $50 on glitter,beads and shaving foam(
I Know we went a bit over the top)and $62 on ingredients for baking.
Making.
Making would have to be one of the best parts first we decided to make slime.
Slime making was very fun and messy,next we made toffee and toffee apples
sadly both of those failed because we didn’t cook it long enough so it was all crumbly
(straight to the bin),the reason the toffee’s failed is cause we put food colouring in and couldn’t
tell when it was cooked.
Slime making was very fun and messy,next we made toffee and toffee apples
sadly both of those failed because we didn’t cook it long enough so it was all crumbly
(straight to the bin),the reason the toffee’s failed is cause we put food colouring in and couldn’t
tell when it was cooked.
I tried again the next day with no food colouring and succeeded!The lolly bags
were easy we just had to put lollies in bags.Last but not least is the donut the donuts sold
perfectly and they were easy and fun to make and decorate.
were easy we just had to put lollies in bags.Last but not least is the donut the donuts sold
perfectly and they were easy and fun to make and decorate.
Selling.
Selling was the best part over all everything sold out and people came back asking if their was
anymore a teacher even made an order for a couple of scrunchies.Over all sadly we didn’t make the
most money but we bet the group we wanted to the most we made $342.10 the group that made
the most made $510. And the group we wanted to bet the most only made $160.
No comments:
Post a Comment
Please structure your comments as follows:
Positive - Something done well
Thoughtful - A sentence to let us know you actually read/watched or listened to what they had to say
Helpful - Give some ideas for next time or ask a question you want to know more about